Global Game Jam 2020 - Zeugma Oyun Teknolojileri ve Oyunlaştırma Merkezi | HKÜ

Tüm dünyada aynı anda başlayan “Global Game Jam” (GGJ), bu yıl ilk kez yedi üniversitenin işbirliği ile HKÜ ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Zeugma Oyun Teknolojileri ve Oyunlaştırma Merkezi (ZOOM) tarafından organize edilen etkinlikte 80 katılımcı, 16 takımla 48 saat sonunda 12 oyun üretti.
Dünyanın en büyük ve kapsamlı oyun geliştirme maratonu olan Global Game Jam ile her yıl binlerce oyun geliştiriliyor. Türkiye’de, İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Gaziantep’te gerçekleşen GGJ’nin Gaziantep ayağına ev sahipliği yapan HKÜ, oyun sektöründeki teknoloji üretkenliğinin önünün açılmasını amaçlıyor.
2018 yılından itibaren Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesine ev sahipliğinde gerçekleştirilen GGJ’nin 2020 teması “Onarım” oldu. Oyun geliştiriciler bir araya gelerek belirlenen temaya göre çeşitli oyunlar geliştirdi.
Profesyonel oyun geliştiricilerden eğitimcilere, sanatçılardan oyun tasarımcılarına kadar farklı uzmanlıklara sahip değişik alanlardan ve her türlü tecrübe seviyesinden katılımcılara açık olan Global Game Jam’e ilk olarak “Oyun Sanatı Paneli” ile başladı. Alanında uzman mentörler eşliğinde gerçekleşen, dayanışma ve işbirliğinin ön plana çıktığı etkinlikte, 80 kişiden oluşan 16 takım tarafından 12 oyun üretildi. Profesyonel kişilerin, iş hayatlarında yaptıkları ve kullandıkları birkaç oyunun uygulamalı olarak gösterildiği etkinlikte katılımcılar, sahip oldukları yetkinlikleri ne yönde geliştirmeleri gerektiği hakkında bilgi sahibi oldu.

Video Linki:

https://www.youtube.com/watch?v=5-yFc1kMzM4

Social Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir